Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
28.09.2009, autor: Helena Filcíková, kategorie: Aktuality

Závěr papežské návštěvy očima biskupa Malého

Zpráva z briefingu v hotelu Hilton Praha
Závěr papežské návštěvy očima biskupa Malého

Na otázku novinářů, co bylo hlavním vzkazem Svatého otce, řekl, že Benedikt XVI. odjížděl velmi spokojen s přijetím a s hlubokým zážitkem z duchovních míst České republiky.

"Podle mého názoru přinesl především zklidnění do rozpolcené společnosti. Přijel člověk, který je přesvědčivý, stojí za tím, co říká, a nemění názor podle toho, jak se mu to hodí, člověk, který nehledá popularitu ale pravdu."

Dále biskup Malý upozornil, že papež několikrát zmínil prezidentskou vlajku s heslem Pravda vítězí (původně pravda Páně vítězí) a připomněl v té souvislosti, že lidé by měli hledat pravdu a společné dobro, hledat pravdu znamená hledat smysl života.

O pravdě řekl, že tou je pro křesťany Bůh – Kristus, který je osoba, ne nějaká idea nebo hodnota, ale osoba, která ztělesňuje smysl a hodnotu života ústícího v naději.

Ocenil, že v době, kdy prožíváme krizi, a to i krizi mezilidských vztahů, hovoří papež o naději.

Dále řekl: "Ve svých projevech nám Svatý otec připomenul, že Evropa je náš domov, máme se v ní tak cítit a připomínat jí její křesťanské kořeny."

Zmínil papežův projev pro akademiky, ve kterém zdůraznil, že studium na universitě má kromě vzdělání připravit mladým výhled do budoucna a předat jim i morální hodnoty. Univerzity mají pomoci mladým rozlišovat, co je dobré a co špatné.

Biskup Malý uzavřel brífink slovy: "Kdybych měl shrnout v pojmech papežovo poselství, které zajisté bude ještě analyzováno, jsou to: naděje, vnitřní klid, krása, pravda a způsoby, jak ji prezentovat. Zdůrazňoval, že ten, kdo chce být člověkem, musí mít smysl pro krásu."

V příloze naleznete některé statistické údaje z papežské návštěvy České republiky.

Ke stažení: Statistiky.doc, 46 kB


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS