Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
27.09.2009, autor: Jan Balík, kategorie: Promluvy

Svoboda, pravda a zodpovědnost za mladé lidi

Toto jsou klíčové pojmy papežova projevu při setkání s akademickým světem ve Vladislavském sále
Svoboda, pravda a zodpovědnost za mladé lidi

Dnes v podvečer ve Vladislavském sále Pražského hradu se Benedikt XVI. setkal se zástupci akademického světa. V první řadě vyjádřil svou úctu k nepostradatelné úloze, jakou hrají ve společnosti univerzity a vysokoškolské instituce. Svou službou totiž podporují a přispívají ke kulturním a duchovním hodnotám společnosti, obohacují intelektuální dědictví národa a upevňují základy jeho budoucího rozvoje.

Ústředním motivem papežova projevu bylo svobodné hledání pravdy. "Touha po svobodě a pravdě je nezcizitelnou součástí naší společné lidské povahy. Nikdy nemůže být odstraněna. Dějiny potvrzují, že bývá popírána na vlastní nebezpečí lidstva," řekl Benedikt XVI.

Důraz kladl Svatý otec zvlášť na zodpovědnost univerzit za formování myslí a srdcí dnešních mladých lidí. Upozornil na to, že "mohutný rozvoj v informační a technologické oblasti s sebou nese pokušení oddělit rozum od hledání pravdy. Rozum, je-li však zbaven základní lidské orientace k pravdě, začíná ztrácet směr; chřadne."

Papež poukázal na to, že doba politického totalitářství sice pominula, ale že jsme často svědky toho, jak používání rozumu a akademické bádání je nuceno sklonit se pod tlakem ideologických zájmových skupin a podřídit se vábení krátkodobých prospěchářských nebo pragmatických cílů. V této souvislosti se zeptal: "Co se stane, bude-li naše kultura stavět pouze na módních argumentech, s malým odkazem na skutečnou historickou intelektuální tradici, nebo na názorech, které jsou nejhlučněji prosazovány?"

Potom Benedikt XVI. povzbudil všechny přítomné, aby do všeho, co dělají, vložili ideály a velkorysost mladých lidí. Na závěr vyslovil své přání: "Milí přátelé, po těchto úvahách vám přeji vše dobré pro vaši náročnou práci. Modlím se, aby ji vždy inspirovala a vedla opravdová lidská moudrost, jež upřímně hledá pravdu."

Plný text papežské promluvy naleznete zde.

Ke stažení: Promluvy Svatého otce

27.09.2009 18:00

Setkání s akademickou obcí

Setkání s akademickou obcí
Vladislavský sál Pražského hradu

autor: Filip Kotek

 

© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS