Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
27.09.2009, autor: Kateřina Regendová, kategorie: Mládež

Skupina liturgického tance

Vystoupí na závěr mše svaté se Svatým otcem v Brně
Skupina liturgického tance

Jedná se o ojedinělou skupinu děvčat, která se modlí originálním způsobem, který na rozdíl od Afriky nebývá v Evropě zvykem. Tato skupina vznikla na brněnském biskupském gymnáziu za vedení paní Brtníkové. Děvčata se schází každý týden v kapli. Pustí si píseň a každá se modlí dle svého uvážení pohybem, svým tělem. Čas od času jedna vždy pozoruje, jaké pohyby dělají. Společnou choreografii, kterou nabízejí na veřejnosti, sestaví ze svých spontánních pohybů, na kterých se nevědomky shodnou. Aby se děvčata mohla takto modlit na veřejnosti, vyžaduje to od nich minimálně 4 roky pravidelné každotýdenní modlitby.

Jejich styl modlitby se setkal s velkým ohlasem u papeže Jana Pavla II., když před ním děvčata vystoupila během jeho návštěvy v Hradci Králové v roce 1997. V Brně zazní jejich liturgická modlitba na Žalm číslo 8.

Je třeba se modlit celou bytostí, duší i tělem, citem i rozumem. Katolická církev zná modlitbu tělem ve formě např. klečení, sepnuté ruce. Nutnost zapojit do modlitby i smysly odpovídá požadavku lidské přirozenosti. Jsme tělo a duch. Proto vnímáme potřebu projevit své city navenek. Veřejně se modlíme tělem dle ustanovení církve a místních zvyklostí.

Skupina děvčat kolem paní Marie Brtníkové nabízí zcela mimořádný zážitek, který jistě dokáže oslovit nejen mladé lidi.


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS