Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
09.10.2009, autor: Markéta Jeníčková, kategorie: Mládež

Papežská návštěva změní mladým život

Soutěž "Proměna s papežem" již zná své výherce
Papežská návštěva změní mladým život

U příležitosti návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice uspořádaly signály.cz, komunitní web pro křesťanskou mládež, speciální soutěž pro mladé lidi "Proměna s papežem".

Co bylo její podstatou? "Chtěli jsme motivovat mladé lidi, aby se zamysleli nad tím, co očekávají od návštěvy Svatého otce, v čem tato událost může ovlivnit jejich život, a tak si i stanovit nějaký konkrétní cíl do svého dalšího života," odpovídá na tuto otázku Vojtěch Trmač, manažer signály.cz.

Do soutěže Proměna s papežem se mohl zapojit každý, kdo během papežské návštěvy písemně odpověděl na otázku: "Jakou očekáváš změnu ve svém životě v důsledku návštěvy papeže v ČR?" a ke své odpovědi uvedl svůj nick na signály.cz. Takto se v Brně a ve Staré Boleslavi ve stanech signály.cz, na místech předprogramů nebo i cestou ve speciálním vlaku z Brna do Staré Boleslavi zapojilo a odpovědělo přes tři sta mladých.

Ze všech odpovědí se následně losovali výherci. "Hlavními cenami v soutěži jsme chtěli podporovat náš primární cíl – pomoci setkávání mladých lidí a život společenství. Na výherce tak čekala například vstupenka pro společenství do lanového centra Proud, společenská hra Activity nebo hra Pétanque." Ani další účastníci soutěže ale nepřišli zkrátka. Díky Radiu Proglas a nakladatelství Cesta a Paulínky se celkem rozdalo přes tři desítky cen. Hlavní cenou útěchy a překvapením pak byla speciální výhra, mobilní telefon, kterou do soutěže věnovalo Radio Proglas.

"Myslím, že se povedlo naplnit náš cíl. Plno mladých se skutečně zamyslelo na tím, co jim osoba svatého otce a jeho návštěva přinese do jejich dalšího života. Často ve svých odpovědích zmiňovali velké povzbuzení ve víře, mimořádný duchovní zážitek, obrovský impuls do života a odhodlání žít lépe," uzavírá Vojtěch Trmač.

Některé z odpovědí:

  • "Úplně velkou změnu neočekávám, ale už teď vím, že se dost změnil můj vztah k církvi. Neberu ji jako nutnou instituci, ale jako opravdovou rodinu."
  • "Papež přijel na mý narozeniny:-) Setkání s ním bude určitě hluboký a zajímavý a když budu celý příští rok vzpomínat na toto setkání v Boleslavi, budu plná radosti, protože věřím, že nás papež povzbudí, že nejsme sami - i v tak ateistické zemi."
  • "Chtěl bych se stát knězem."
  • "Chcem sa snažiť o svätosť, ale nie sám. Nájsť spoločenstvo."
  • "Určitě se mi zlepšil vztah k papeži, vnímám ho teď tak trochu jako jednoho z nás."
  • "Být křesťanem není statický stav, ani vid dokonavý. Jdeme za Kristem. Dynamika. Úsilí. Pády. Potřebujeme sílu, odhodlání a plnou milost Boží. Návštěva papeže je nesmírné požehnání, které tuto milost nabízí. Chci a potřebuji brát plnými doušky, jinak nejsem schopná dávat - milovat. Být křesťanem. Být více křesťanem - po návštěvě papeže."
  • "Že lidé kolem mě, kteří se nezajímají o Pána, se začnou ptát. A budu jim umět odpovědět tak, jak to cítím: že God is Great! Můžou za Ním s čímkoliv jít a On jim dá, co potřebují, i když to není vždy tak, jak si to představujeme. Ale On s námi má své plány. Chci se naučit jim rozumět, přijmoutt je a plnit."
  • "Nepřijela jsem se podívat na papeže, jako na známou osobnost, ale přišla jsem se zkusit nasměrovat tam, kam se nás snaží nasměrovat on - k Bohu."
  • "Měla jsem to štěstí a dívala se svatému otci do očí. Stačil ten jeden pohled a já si rázem uvědomila, že nejsem jedna ze sta, ale i já něco znamenám a mám šanci něčím hnout... Bylo to úžasné a smysluplné setkání...!"
  • "Přečtu si papežovu encykliku Deus caritas est."

A na závěr přidáváme ještě odpověď ze všech odpovědí nejoriginálnější: "Přestanu vytahovat cibulky dvouletek po prvím roce z hlíny!"


© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS