Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
27.09.2009, autor: Jan Balík, kategorie: Promluvy

Naší pevnou nadějí je Kristus

Souhrn promluvy papeže Benedikta XVI. při slavnostní bohoslužbě na letišti Brno – Tuřany
Naší pevnou nadějí je Kristus

Svatý otec se ve své promluvě zaměřil na téma naděje. Poukazuje na to, "k jakým absurditám dospěje člověk, když vyloučí Boha z horizontu svých rozhodnutí a svého jednání." Říká, že "není snadné vytvořit společnost založenou na dobru, spravedlnosti a bratrství, protože lidská bytost je svobodným tvorem." Svobodu je třeba stále znovu zaměřovat k dobru, což je úkol pro všechny generace.

Upozorňuje na to, že v moderní době byla víra v Boha a naděje přemístěny na rovinu "pouze soukromou a pozemskou, zatímco v běžném a veřejném životě se prosadila víra ve vědecký a ekonomický pokrok." Tento pokrok podle Svatého otce otevírá možnosti pro dobro, zároveň má však i negativní dopady. Technické vynálezy a zdokonalení společenských struktur totiž nestačí k zaručení morálního blaha společnosti. Říká, že "člověk potřebuje být osvobozen od materiální tísně. Mnohem podstatnější však je, aby se zachránil před zlem, které postihuje ducha." A to může udělat Bůh, který je Láska.

Hovoří o tom, že v minulých staletích mnozí trpěli pro věrnost evangeliu a neztratili naději. V současnosti se setkáváme s novými formami chudoby, které vznikají "z osamělosti, z nedostatku lásky, z odmítání Boha a z tragédie člověka, který si myslí, že si může stačit sám." Kristus je jedinou spolehlivou nadějí. Benedikt XVI. v závěru všechny vyzval, aby tuto naději hlásali a dosvědčovali.

Plný text papežovy promluvy naleznete zde.

Ke stažení: Promluvy Svatého otce

27.09.2009 10:00

Mše svatá v Brně

Mše svatá v Brně
Letiště Brno-Tuřany

autor: Jiří Doffek, Vít Kobza, Filip Kotek

 

© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS