Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
26.09.2009, autor: Jan Balík, kategorie: Promluvy

Nasadit síly k posílení duchovních hodnot ve společnosti

Přinášíme souhrn promluvy papeže Benedikta XVI. v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Nasadit síly k posílení duchovních hodnot ve společnosti

V podvečer prvního dne své pastorační cesty se papež Benedikt XVI. setkal v katedrále sv.Víta, Václava a Vojtěcha s kněžími, řeholníky, bohoslovci a zástupci církevních hnutí.

Na začátku vzpomněl, jako již po svém příletu na letišti, že v dějinách českého národa je celá řada významných postav, které prokázaly věrnost Kristu až po mučednictví. V této souvislosti se dotkl období komunistického pronásledování a vyzdvihl všechny ty, kteří "hrdinně odolávali pronásledování". Opět za všechny hrdinné svědky vyslovil jména dvou kardinálů komunistického útlaku, kardinála Josefa Berana a kardinála Františka Tomáška.

Církev se začala v roce 1989 opět svobodně vyjadřovat. Avšak ani dnes není "snadné žít a dosvědčovat evangelium" a odolávat konzumní mentalitě. Proto je třeba, aby církev nasadila své síly a přispěla "k posílení duchovních a morálních hodnot v životě dnešní společnosti". V této souvislosti připomněl záslužnou činnost charity.

Pak se soustředil na oblast výchovy a vyzval církev, aby se její aktivita zaměřila "zejména na oblast výchovy nových generací. Katolické školy nechť podporují úctu k člověku; ať se věnuje pozornost pastoraci mládeže i mimo školní okruh."

Protože hovořil především ke kněžím, řeholníkům a aktivním věřícím, obrátil se k nim i s výzvou: "Láska ať září v každé vaší farnosti a společenství, v každém sdružení a hnutí."

Plný text papežovy promluvy naleznete na webu vatican.va.

Ke stažení: Promluvy Svatého otce

26.09.2009 18:00

Modlitba nešpor s kněžími a řeholníky

Modlitba nešpor s kněžími a řeholníky
Katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava

autor: Filip Kotek a Antonín Holub

 

© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS