Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, BrnoNávštěva papeže Benedikta XVI. v České republice - Praha, Stará Boleslav, Brno

Hlavní menu:

 
27.09.2009, autor: Jan Balík, kategorie: Promluvy

Evropa je bytostně spojena s dějinami křesťanství

Z ekumenického setkání s Benediktem XVI.
Evropa je bytostně spojena s dějinami křesťanství

Benedikt XVI. se zmínil o dvaceti letech od pádu totalitního režimu, během nichž se křesťané s ostatními lidmi dobré vůle vydali na cestu k obnově spravedlivého politického řádu. Nyní se objevují "nové formy pokusu omezit vliv křesťanství na veřejný život – občas pod záminkou, že křesťanské učení je škodlivé pro blahobyt společnosti." V této souvislosti je důležité si uvědomit, čím vším může současného člověka křesťanství obohatit.

Pak zmínil důležitost hledat cestu ke smíření, o což se církev snaží. V tuto chvíli vzpomněl husovské sympozium o Janu Husovi, které se konalo v roce 1999 v Římě.

V další části se zaobíral skutečností, že "když Evropa naslouchá dějinám křesťanství, naslouchá svým vlastním dějinám." Z této zkušenosti je třeba těžit pro budoucnost. "Křesťané by se neměli krčit ze strachu před světem, ale spíše se odvážně podělit o poklady pravdy, které jí byly svěřeny." Křesťanství není ideologie. Přesahuje proměnlivost světa a vrhá nové světlo na lidskou osobu.

Svůj projev uzavřel přáním, "abychom neúnavně usilovali o jednotu," které nás Ježíš učí.

Plný text papežovy promluvy naleznete na webu vatican.va.

Ke stažení: Promluvy Svatého otce

27.09.2009 17:15

Ekumenické setkání

Ekumenické setkání
Arcibiskupský palác

autor: Filip Kotek

 

© Česká biskupská konference | © Design, redakční systém Navi4D: WebDesignum.cz 2009 | | RSS